Hogyan érvényesítsem véleményem a mai világban?
A Csalán Környezet-és Természetvédő Egyesület műhelymunka sorozatot indít útjára a Közép-dunántúli Régióban tevékenykedő társadalmi szervezetek számára abból a célból, hogy ezen szervezetek megismerjék jogszabályi lehetőségeiket demokratikus jogaik érvényesítése céljából, elsajátítsanak olyan technikákat, mellyel véleményük, javaslatuk eléri célját, megismerjék a véleménynyilvánítás technikáit. Ezáltal olyan döntések szülessenek, melyek a lehető legtöbb szempontból átgondoltak, és minél több ember érdekeit szolgálja.
Demokráciában a kérdésre a válasz egyszerű, hiszen elvileg minden intézményrendszer, eljárásrend biztosítja a véleményformálás lehetőségét, az észrevételek kinyilvánítását. A közmeghallgatásoktól kezdődően a képviselői fogadóóráig számtalan lehetőség kínálkozik mindannyiunk részére saját álláspontunk kifejtésére, mely aztán a döntéshozótól függően részben vagy akár egészében beépülhet a tervek megvalósulásába.
Társadalmi szervezetek (egyesületek, alapítványok) ezen felül számtalan más lehetőséggel is élhetnek észrevételeik megtételére. Többek között kikérhetnek közérdekű információkat, részt vehetnek döntés előkészítési és döntéshozatali eljárásokban, akár a jogalkotás aktív szereplői lehetnek. Ez mind jogilag megengedetett lehetőség a társadalmi szervezeteknek a részvételi demokrácia intézményrendszerében.
Mégis elégedetlen a társadalom. Sokszor érezzük úgy, hogy senki nem kíváncsi a véleményünkre, a döntések a fejünk felett, akaratunktól nagyban eltérő eredményekkel születnek, nem aktív szereplői inkább csak elszenvedői vagyunk a döntéseknek. Milyen tényezők vezetnek ezen érzés felismeréséhez?
Valljuk be őszintén, nem ismertek előttünk a demokrácia adta jogaink. Nehéz eligazodni a mai világban, sokszor örülünk, ha a mindennapi rutin feltételeit biztosítani tudjuk, és nem marad időnk, erőnk arra, hogy tájékozódjunk a jogszabályok adta lehetőségeket, a döntéshozatali folyamatokat illetően. Ezt az érzést segítheti az a korábbi tapasztalat is, melyet nagy lendülettel egy probléma megoldásának szenteltünk, és az illetékes hatóságról „lepattantunk”. Nem tudtuk pontosan, mit hogyan tegyünk a hatékonyság növelése érdekében, ezért feladtuk a probléma megoldását, majd belenyugodtunk a demokratikus rendszer hiányosságaiba. Hogyan lehetne ezen változtatni?
Némi odafigyeléssel mindenki aktív szerepet vállalhat közös jövőnk alakításában. Lakóhelyén az önkormányzati előterjesztések nyilvánosak, így figyelemmel kísérhetők lakóhelyét érintő jogalkotási folyamatok. Kikérhet közérdekű adatokat, hiszen joga van tudnia pl. ivóvízének összetételét, vagy adott bizottsági ülésen elhangzottakat. Mindezért legfeljebb a dokumentum kiadásával kapcsolatos indokolt költségeket vagyunk kötelesek megfizetni (pl. fénymásolás, posta költség).
A döntéshozatalban való részvétel legnagyobb problémája, hogy a nyilvánosság nem kap elégséges információt, és pl. azt sem tudja nyomon követni, hogy mikor milyen döntéshozatali folyamatok indulnak el. Többnyire a helyi önkormányzatok nem kínálják tálcán az információt, nem kérdezik meg a társadalmi szervezetek véleményét a települési tervek, programok készítése kapcsán, és főként nem egy-egy konkrét fejlesztésekkel, beruházásokkal kapcsolatban. Ezekért a civil szervezeteknek kell megküzdenie. Hogy hogyan teheti meg?
A Csalán Környezet-és Természetvédő Egyesület műhelymunka sorozatot indít útjára a Közép-dunántúli Régióban tevékenykedő társadalmi szervezetek számára abból a célból, hogy ezen szervezetek megismerjék jogszabályi lehetőségeiket demokratikus jogaik érvényesítése céljából, elsajátítsanak olyan technikákat, mellyel véleményük, javaslatuk eléri célját, megismerjék a véleménynyilvánítás technikáit. Ezáltal olyan döntések szülessenek, melyek a lehető legtöbb szempontból átgondoltak, és minél több ember érdekeit szolgálja.
A műhelymunkákon való részvétel ingyenes. Jelentkezni 2008. március 10-ig lehet a 88-578-390-es telefonszámon vagy a csalan [at] csalan [dot] hu e-mail címen.
1% - Köszönjük!
Köszönjük, hogy ránk gondoltál 1%-od felajánlásakor. Ez nekünk 134.000 Ft-ot jelentett 2020-ban, melyet éghajlatbarát megoldások átadására fordítottunk.
1% felajánlás
Adód 1%-ával hozzájárulhatsz egyik legnépszerűbb kiadványunk a
B, mint befőzés - ez csak természetes!
újra kiadásához!
Amint megjelenik, kérd tőlünk a Te példányodat!
A felajánlásodat ez úton is köszönjük!
Adószámunk: 18925238-1-19
Belépés
- Aktuális
- Tarts velünk!
- Helyit?
- Tőlük vásárolhatsz
- Bagyura Ferenc
- Biogold Natur Kft.
- Boroszlán Kertészet
- Bésán János
- Böjte Tiborné
- Csíki Zsolt
- Frank János
- Frecot Emese
- Gusztos Sándor
- Heinbach Szilvia
- Ivácson Attila
- Kovácsné Hajni
- Kun Lászlóné
- Lang Zsusska
- Legeza József
- Lukacsics Mónika - Pinky
- Molnár Mária Szoc.szöv.
- Rajhonáné Falvassy Dóra
- Somodi Edit
- Szabó Bálint
- Szent Kinga Éléstára
- Sárkány Zsuzsa
- Takács Ferenc
- Rákos Margit
- Volf Tibor
- Polgárné Erika
- Kéri Márta
- Recepttár
- Mitől helyi?
- Miért vegyek helyit?
- Vásároljunk közösségben!
- Tőlük vásárolhatsz
- Ötletek
- Zöld tippek
- Környezeti nevelés
- Biokerti tippek
- Tervezd meg Te is a kerted!
- Nevelj Te is palántát!
- Alakíts ki vetésforgót!
- Jó és rossz szomszédok
- Ágyások kialakítása
- Ásás helyett
- Vetési tippek
- Előveteményezhetsz
- A lemosó permetezésről
- Készíts komposztot!
- Hogyan ültesd a bogyósokat?
- A talajtakarásról
- Sárgalapot a kártevőknek!
- El a csigákkal!
- A kerti utakért
- Lyukas levelek ellen
- Védőnövények a veteményesben
- Gyűjtsd Te is az esővizet!
- Csalánlé készítése
- Védekezz fahamuval!
- Ritkítás, egyelés
- Vakondok a biokertben
- Puszpángveszély
- Levéltetvek
- Csalánról