Ilyen világot akartunk?
Ilyen világot akartunk e húsz évvel ezelőtt, mint amilyenben élünk? Erről beszélgettek a Csalán Környezet- és Természetvédő egyesület által elindított Ecotópia Klub negyedik találkozóján.
Albert József szociológus kutatások eredményei alapján mutatott egy mérleget a kérdésről bevezető előadásában. Mit gondolnak az emberek, és mit mondanak a kutatások az elmúlt húsz évben történt fejlődés mérlegéről?
A kutatások eredményei nem derűsek, az emberek csalódottak, borúlátók, s van egy nosztalgia a Kádár rendszer iránt. A rendszerváltáskor többet és mást vártak az emberek, s ebben, ha volt is naivitás, de voltak reális alapjai is az akkori optimizmusnak.
A reális képben van a mérlegnek pozitív és negatív tétele egyaránt. Pozitívum, hogy a diktatúrát a parlamenti demokrácia váltotta, megszűnt az ország megszállása, az Európai Unióba tartozunk, szabadabban élünk, kevesebb a tilalomfa. Jó, ha tudjuk, hogy néhány fontos tételben csökkentek a devianciák: mintegy felére csökkent az öngyilkosságok száma, csökkent az alkoholizmus, ám sajnos megjelent a kábítószer, s nagy „fejlődést” mutattunk fel a vagyon elleni bűncselekmények számában - ebben nagyjából utolértük az Európai Unió átlagát. Nagy probléma, hogy rendszerváltáskor kiesett a munkaerőpiacról 1-1,5 millió ember, és megjelent a hajléktalanság, becslések szerit 20 - 30.000 embernek nincs biztos fedél a feje felett.
Nemzetközi viszonylatban is nagynak számítanak a társadalmi különbségek. Ez a különbség a rendszerváltáskor alakult ki, s maradt azóta is ezen a szinten. A népesség legszegényebb tizede és leggazdagabb tizede között 7,5 szeres a különbség, - s a kutatók szerint ez az arány nagyon magas. A lakosság 30 40%-a szegénynek számít, s nagy az úgynevezett „gyerekszegénység” a nagycsaládosoknál. A legnagyobb a szegénység a romáknál.
Hogyan értékelik a kutatók a rendszerváltás mérlegét? A politikai elitnek nagy felelőssége van abban, hogy a rendszerváltás nem a várakozásnak megfelelően alakult, sok hiba volt a privatizáció módjában, s az emberek igazságérzete nem fogadja el azt, ahogyan ez megtörtént. Kiépült az új „menedzser-kapitalizmus”, s elitje a korábbi gazdasági elit második vonalából alakult ki. Másfelől naivitás volt azt hinni, hogy egyszerűen kicseréljük a rendszert, s majd úgy élünk, mint nyugaton.
Egy 15 évet követő - életutakat vizsgáló kutatás szerint 4 nagy tipikus nyertes, vagy vesztes csoport különböztethető meg. Az 1935 előtt születettek egyértelműen a vesztesek közé tartoznak. A közép és idősebb korúak közül, akik időben tudtak váltani kedvezőbb pályát mondhatnak a magukénak, a rendszerváltók korosztálya számít nyertesnek, s a náluk fiatalabbakra az jellemző, hogy nagyon nehezen tudnak bekapcsolódni, integrálódni a munka világába, a felnőtt életbe. Nagyon fontos tanulság, hogy összességében az nyert, aki időben tudott váltani, és tanult.
Összességében az a kép alakult ki a beszélgetőkben, hogy úgy „csináltuk” a rendszerváltást, mintha úgy építenénk házat, hogy először építjük meg a tetőt, s majd később akarnánk alá építeni az alapot. Maga a rendszerváltás folyamata nem lehet gyors, olyan rendszer épült ki a felszínen, amely alapjai sokkal hosszabb idő alatt épülhetnek csak ki.
S, ha az ökológiai szempontokat is figyelembe vesszük, mint ahogy a résztvevők ezt megtették, még az is megkérdőjeleződik, hogy ennek az egyoldalúan csak az anyagi gyarapodásra figyelő rendszernek van-e ideje kiépülni. Van-e értelme, hogy kiépítsük, ha katasztrófához vezet. Ezért annak az alapjait is ki kell építeni a résztvevők szerint, hogy a hosszabb távú társadalmi folyamatok egy fenntartható társadalmat alakítsanak ki. Ezt a gondolatot is megakasztotta a rendszerváltás. A rendszerváltás „vízlépcsős” ökológiai mozgalmi összetevője elhalt, mert a társadalom az anyagi gazdagságban mérve boldogulását, elfeledkezett egy időre erről a szempontról.
Izgalmas vita alakult ki arról, hogy a kapitalizmusnak ez a rendszere hogyan viszonyul a természethez, s abban egyetértettek a résztvevők, hogy ez a mai „létező kapitalizmus” nem képes az „ökoszociális piacgazdaság” követelményeinek megfelelni, hiszen az is kérdéses, hogy a „szociális piacgazdaság” értékeit képes-e tartani.
A programot a Nemzeti Civil Alap és az Ökotárs Alapítvány Norvég Civil Támogatási Alapja támogatta.
1% - Köszönjük!
Köszönjük, hogy ránk gondoltál 1%-od felajánlásakor. Ez nekünk 134.000 Ft-ot jelentett 2020-ban, melyet éghajlatbarát megoldások átadására fordítottunk.
1% felajánlás
Adód 1%-ával hozzájárulhatsz egyik legnépszerűbb kiadványunk a
B, mint befőzés - ez csak természetes!
újra kiadásához!
Amint megjelenik, kérd tőlünk a Te példányodat!
A felajánlásodat ez úton is köszönjük!
Adószámunk: 18925238-1-19
Belépés
- Aktuális
- Tarts velünk!
- Helyit?
- Tőlük vásárolhatsz
- Bagyura Ferenc
- Biogold Natur Kft.
- Boroszlán Kertészet
- Bésán János
- Böjte Tiborné
- Csíki Zsolt
- Frank János
- Frecot Emese
- Gusztos Sándor
- Heinbach Szilvia
- Ivácson Attila
- Kovácsné Hajni
- Kun Lászlóné
- Lang Zsusska
- Legeza József
- Lukacsics Mónika - Pinky
- Molnár Mária Szoc.szöv.
- Rajhonáné Falvassy Dóra
- Somodi Edit
- Szabó Bálint
- Szent Kinga Éléstára
- Sárkány Zsuzsa
- Takács Ferenc
- Rákos Margit
- Volf Tibor
- Polgárné Erika
- Kéri Márta
- Recepttár
- Mitől helyi?
- Miért vegyek helyit?
- Vásároljunk közösségben!
- Tőlük vásárolhatsz
- Ötletek
- Zöld tippek
- Környezeti nevelés
- Biokerti tippek
- Tervezd meg Te is a kerted!
- Nevelj Te is palántát!
- Alakíts ki vetésforgót!
- Jó és rossz szomszédok
- Ágyások kialakítása
- Ásás helyett
- Vetési tippek
- Előveteményezhetsz
- A lemosó permetezésről
- Készíts komposztot!
- Hogyan ültesd a bogyósokat?
- A talajtakarásról
- Sárgalapot a kártevőknek!
- El a csigákkal!
- A kerti utakért
- Lyukas levelek ellen
- Védőnövények a veteményesben
- Gyűjtsd Te is az esővizet!
- Csalánlé készítése
- Védekezz fahamuval!
- Ritkítás, egyelés
- Vakondok a biokertben
- Puszpángveszély
- Levéltetvek
- Csalánról