Úgy legyünk jobbak, hogy mást is élni hagyjunk most és a jövőben
A Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület által szervezett Ecotopia Klub legutóbbi találkozóján a fenntartható fejlődésről tartott előadást Szalay Tímea, a Csalán Egyesület elnöke, majd a találkozó második felében a résztvevők Veszprém város fenntartható fejlődési lehetőségeiről beszéltek.
„A fenntartható fejlődésről sokan sokféleképpen gondolkodnak, és gyakran a fogalom teljes átalakításával fenntartható gazdaságról beszélnek. A fenntartható fejlődés definíció szerint azonban a fejlődés olyan formája, amely a jelen igényeinek kielégítése mellett nem fosztja meg a jövő generációit saját szükségleteik kielégítésének lehetőségétől.”- kezdte előadását Szalay Tímea.
A fogalom két szavát boncolgatva a fenntarthatóság valamely állapot megőrzését célozza, ami változó világunkban önmagában is nehéz feladatnak tűnik. Emellett a fejlődéssel kiegészítve, ami a minőségbeli javulást hordozza magában, alakul ki a fogalom eredeti üzenete: úgy legyünk jobbak, hogy mást is élni hagyjunk most és a jövőben.
A fenntartható fejlődés több elv együttes meglétét feltételezi. Ezen elvek valamelyikének hiánya esetén azonban már nem is beszélhetünk fenntartható fejlődésről. Ezek közül meg kell említeni a rendszerszemléletet, melyben minden elem összefüggésben áll a másikkal. Nem lehet elkülönítetten kezelni a Földön zajló folyamatokat, elemeket, hiszen ezek kapcsolatának köszönhetően bármely elem kihat a többi elemre. Adott probléma jelentkezése esetén egy ilyen rendszerben érdemes megkeresni a probléma okát, és az azt kiváltó okot. Így alakul ki az ok-okozati lánc, melyben ez eredendő okok felkeresése lehet csak egy adott probléma megoldása hosszú távra. A közvetlenül jelentkező problémák tüneteinek enyhítése hosszú távon ugyanis nem eredményezi a probléma megszűnését. Pl. lehet meszezni a savanyú talajt, de az okok, nevezetesen a környezetsavanyodást okozó környezeti hatások megszüntetése nélkül tartós eredmény nem érhető el.
A fenntartható fejlődés a gazdasági, társadalmi, környezeti szempontok együttes érvényre juttatását célozza, azaz nem billenhet el benne a gazdasági oldalra az egyensúly a környezeti, társadalmi szempontok kárára, ami egyébként mai világunk oly jellemzője.
A fenntartható fejlődés, olyan fejlődés egyben, amely a jövő generációk számára is forrásokat hagy, azaz nem más, mint az erőforrásokkal való tartamos bánásmód. Jól érzékelhető, hogy a mai fogyasztói társadalmak rendkívül gyors erőforrás felhasználáson keresztül érték el sikereiket, és közben felélték a saját, és az általuk gyarmatosított erőforrásokat.
A tartamosságot csak a természeti erőforrások egy időben történő használata és megőrzése biztosíthatja. A megőrzés és használat egyidejűsége kibékíthetetlen ellentmondásnak tűnik. S valóban, a természetvédelemre, környezetvédelemre fordítandó pénzeszközöket a már megtermelt anyagi javakból kell elvenni. Ez a tény hátráltatja, hogy a társadalom egésze a környezeti gondok megoldása mellé álljon, hiszen ez esetben önmagát kell korlátoznia, anyagi javaiból kell elvenni, azaz áldozatokat kell hoznia.
Míg ez elővigyázatosság elve a probléma sok szempontú megközelítését, a megelőzés elve azt jelenti, hogy ne akkor próbáljunk meg egy-egy problémát orvosolni, amikor az már bekövetkezett, hanem kerüljük azt el. Mindkettő a fenntartható fejlődés alapgondolata.
Emellett meg kell még említeni a helyi erőforrások hasznosításának jelentőségét, a nem anyagi értékek előtérbe helyezését, illetve azt a gazdálkodási formát, mely nem az igényekhez igazítja a természetet, hanem a természet adta lehetőségekhez a hasznosítási formát.
A természet sokszínűségének megléte kulcskérdés az emberiség számára. A Föld élővilága számtalan módon valósította/-ja meg a változó körülményekhez való alkalmazkodást. A változások bekövetkeztével pedig mindig van olyan élőlény, amely háttérbe szorul, míg mások számára megteremtődnek az ideális feltételek az élethez. Ezen sokféleség biztosítja az élő rendszerek fennmaradását. Minél több elem van egy rendszerben, annál stabilabb. Ha egy része sérül is, még mindig számtalan elem áll rendelkezésre, hogy megfeleljen a változásnak.
Fenntartható fejlődés esetén meg kell találnunk azt a módot is, ahogy a természettel illetve más emberekkel harmóniában tudunk élni. Jelenleg sem az emberekkel, sem a természettel és annak teremtvényeivel nem tudjuk az együttélést megvalósítani, sokkal inkább az uralkodás, illetve a függőségben tartás jellemző kapcsolatainkra.
A fenntartható fejlődés társadalma a lehető legalacsonyabb szintű döntéshozatallal működik, melyben a döntést hozó közösség kellően tájékozott ahhoz, hogy helyes döntéseket tudjon hozni. Érvényben van itt a tiszta környezethez való jog, rendelkezésre áll a helyi tudás, a helyi közélet demokratizált, a környezettudatosság a mindennapok része.
Ezen gondolatok együttállását szinte lehetetlennek látjuk megvalósítani. A találkozó második felében a klub résztvevői olyan városmodell tervezésébe fogtak, mely a fenti elveken alapulva szolgálhatja Veszprém fenntartható fejlődésnek való minél jobb megfelelését.
1% - Köszönjük!
Köszönjük, hogy ránk gondoltál 1%-od felajánlásakor. Ez nekünk 134.000 Ft-ot jelentett 2020-ban, melyet éghajlatbarát megoldások átadására fordítottunk.
1% felajánlás
Adód 1%-ával hozzájárulhatsz egyik legnépszerűbb kiadványunk a
B, mint befőzés - ez csak természetes!
újra kiadásához!
Amint megjelenik, kérd tőlünk a Te példányodat!
A felajánlásodat ez úton is köszönjük!
Adószámunk: 18925238-1-19
Belépés
- Aktuális
- Tarts velünk!
- Helyit?
- Tőlük vásárolhatsz
- Bagyura Ferenc
- Biogold Natur Kft.
- Boroszlán Kertészet
- Bésán János
- Böjte Tiborné
- Csíki Zsolt
- Frank János
- Frecot Emese
- Gusztos Sándor
- Heinbach Szilvia
- Ivácson Attila
- Kovácsné Hajni
- Kun Lászlóné
- Lang Zsusska
- Legeza József
- Lukacsics Mónika - Pinky
- Molnár Mária Szoc.szöv.
- Rajhonáné Falvassy Dóra
- Somodi Edit
- Szabó Bálint
- Szent Kinga Éléstára
- Sárkány Zsuzsa
- Takács Ferenc
- Rákos Margit
- Volf Tibor
- Polgárné Erika
- Kéri Márta
- Recepttár
- Mitől helyi?
- Miért vegyek helyit?
- Vásároljunk közösségben!
- Tőlük vásárolhatsz
- Ötletek
- Zöld tippek
- Környezeti nevelés
- Biokerti tippek
- Tervezd meg Te is a kerted!
- Nevelj Te is palántát!
- Alakíts ki vetésforgót!
- Jó és rossz szomszédok
- Ágyások kialakítása
- Ásás helyett
- Vetési tippek
- Előveteményezhetsz
- A lemosó permetezésről
- Készíts komposztot!
- Hogyan ültesd a bogyósokat?
- A talajtakarásról
- Sárgalapot a kártevőknek!
- El a csigákkal!
- A kerti utakért
- Lyukas levelek ellen
- Védőnövények a veteményesben
- Gyűjtsd Te is az esővizet!
- Csalánlé készítése
- Védekezz fahamuval!
- Ritkítás, egyelés
- Vakondok a biokertben
- Puszpángveszély
- Levéltetvek
- Csalánról